Malba na plátno

za deště

Letní dny přímo vyzývají k malbě v plein-airu, tedy venku na čerstvém vzduchu. Nejtěžším úkolem je znázornit celou škálu odstínů zelených barev, a to je pro mě vždy výzva. A i když má každé roční období něco do sebe, léto mi přijde svým nevyzpytatelným počasím rozhodně nejzábavnější.

Jednoho slunečného odpoledne jsem se vydala malovat v Horním Bradle nádhernou starou břízu, kterou jsem nemohla od minulé návštěvy dostat z hlavy, protože se dokonale nakláněla k břehu Chrudimky, hned vedle opuštěné chatky. Stromy vytvářely nádherné odrazy ve vodě, to místo zkrátka nemělo chybu. Jenže jak už tomu tak bývá, něco se muselo zvrtnout.

Přišla jsem k místu a chatka, kterou jsem si pamatovala od minulé návštěvy teď nevypadala tak opuštěně, jako minule. Už z dálky jsem viděla, jak se od ní kouří, byly slyšet zvuky hodování a já jsem se pomalu smiřovala s tím, že se budu muset otočit. Jenže kdy jindy si tohle místo namaluju, když ne teď?

Tak jsem se se sebezapřením dostala na místo, vytáhla stojan a štětce, připravila barvy a začala malovat. Během několika minut mě zdravilo hned několik tváří, včetně nejmenší členky výpravy, která mě s nadšením běžela přivítat. Celá rudá jsem tedy začala malovat svůj vyhlídnutý motiv. No a co se nestalo. Prší. Co prší, doslova leje jako z konve. Díky Bohu za olejové barvy, s kterými se dá malovat za každého počasí (to by se hodilo do teleshopingu, někam si to poznamenám).

A tak jsem tam stála, celá promočená se štětcem v ruce, a malovala za průběžné kontroly místní společnosti. Najednou za mnou jeden z nich přišel se slivovičkou v ruce a pozváním na guláš. To víte, že jsem neodolala. Něco na zahřátí mi totiž bodlo. Během pauzy se navíc majitelé chatky spontánně rozhodli, že mi budou na obraze pózovat a v Chrudimce si zaplavou. Dokážete si asi představit, že obraz dostal úplně jiný rozměr.

A tak jsem se celá vysmátá vracela zpátky, bez bot, po mokré trávě, s pocitem, jak jsem za tenhle moment hrozně vděčná.

Klidně pište

Mohlo by se vám líbit

© kreativum s.r.o. – Všechna práva vyhrazena