Dětský koutek

nástěnná malba

Kdo by byl řekl, že malování dětského koutku může být taková sranda. Před nějakou dobou jsem trávila přibližně měsíc v areálu na Staré Živohošti a možná vám přijde, že třeba přeháním, ale to dobré se chválí samo. Dnes už se ani já nedivím, proč se právě na Starou Živohošť sjíždí každoročně tisíce lidí. Chvilku jsem přemýšlela, že si na stěnu namaluji i postel, aby mě odsud už nikdo nedostal. Zkrátka od kuchyně, která roztočí všechny vaše chuťové pohárky, přes nádherné prostředí areálu a Slapské nádrže, tady nechybí ani skvělý personál.

Stěna, kterou si na obrázkách můžete prohlédnout měla 8 metrů. Kvůli tomu, že se jednalo původně o squashový kurt s proskleným vstupem, jsem se při malování cítila trochu jako opička v zoo. K mému překvapení, to mělo jen samé výhody. Zastavovaly se kolem děti, které průběh komentovaly a díky nimž jsem za pochodu mohla něco málo poupravit. Naháněly se mezi sebou, kdo první uvidí, jak na stěně přibyl stánek se zmrzlinou, medvídek v krabici nebo holčička na houpačce, a občas se za mnou i nějaké zastavily jen tak poklábosit. Ale asi by mě nikdy nenapadlo, že dostanu přezdívku lentilka, nebo že mě sedmileté holčičky pošlou namísto přání na dobrou noc do sprchy, abych se šla umýt.

A teď něco málo k samotné práci. U takto rozměrné malby, navíc s nestandardním povrchem (panely z dřevotřísky pokryté nátěrem s vysokým obsahem směsi syntetických pryskyřic) je těžké zvolit vhodnou barvu, která by měla dostatečnou přilnavost, protože savost materiálu je úplně minimální. Hodně se podobá hladkému plastu, ale šlo to! Na velké plochy jsem použila Balakryl na plasty, nicméně většina malby je dělaná akrylovými barvami pro umělce. Kvůli přilnavosti materiálu byla jediná změna v tom, že jsem plochu vždy musela malovat nejméně ve třech vrstvách. V opačném případě barvy dostatečně nekryly a byla vidět každá stopa štětcem nebo válečkem. S akrylovými barvami se dá pracovat různě. Má mimo jiné i tu výhodu, že z dálky, také díky černým konturám, které každé barvě dávají čistotu a jas, působí celkový výjev trochu jako polep. Proto mi právě akryl sednul na velkoformátové stěny nejvíce.

Ale nebojte, touto zatím první stěnou vše jenom začíná. Třeba za rok nebo dva bude koutek úplně k nepoznání.

Zaujala Vás nástěnná malba? Chcete si takhle nechat vyzdobit interiér Vašeho bytu nebo kanceláře? Mám pro Vás návrh – napište mi a něco spolu vymyslíme.

Klidně pište

kreativum s.r.o., se sídlem U Krematoria 2622, 530 02 Pardubice, IČ: 25297805, Neplátce DPH, Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku vedeném krajským soudem v Hradci Králové, oddíl C, vložka 14038

© kreativum s.r.o. – Všechna práva vyhrazena